MAJORKA

Alcudia

Jeśli szukasz miejsca na wakacje na Majorce z dziećmi, piękną plażą i odrobiną spokoju – Alcudia jest jednym z najlepszych miejsc dla Ciebie.

Alcudia znajduje się na północy wyspy, w przeciwległym punkcie od Palma de Mallorca, i jest jednym z najpiękniejszych zabytkowych miast na Majorce. Pobyt w Alcudii oznacza świetne wakacje, w tym zabytkowe budynki warte do odwiedzenia, plaże idealne na relaks, trekking w otoczeniu dziewiczej przyrody i wiele innych…

iglesia de Sant Jaume - Alcudia
Iglesia de Sant Jaume

Średniowieczne miasto otoczone starożytnymi murami, jest w pewnym sensie symbolem Alcudii, obejmuje historyczne centrum, stare miasto, przecięte labiryntem alejek i zakamarków do odkrycia.

CO WARTO ZOBACZYĆ?

Uważamy, że warto poświęcić przynajmniej jedno popołudnie na wizytę w Alcudii. Jeżeli zastanawiacie się nad wycieczką – Serra Tramuntana z naszej oferty będzie idealna.

Miasto liczy około 20 000 mieszkańców (jak można sobie wyobrazić latem jest ich prawie dwukrotnie więcej) składa się z dwóch ośrodków: Starego Miasta i Portu de Alcudia, najbardziej turystycznej części miasta.

Pamiętajcie, że Alcudia, a Port de Alcudia to nie to samo!

Widok z lotu ptaka na zatokę

„Stare miasto” Alcudii to prawdziwe miasto ze starożytnymi budowlami, murami i średniowiecznym wyglądem.

Port de Alcudia jest bardziej turystycznym obszarem, ze wszystkimi zaletami i wadami. Tam znajdziemy kluby, hotele, rozrywkę dla dzieci i dorosłych i jedną z najdłuższych plaż na Majorce.

Targ odbywa się w każdy wtorek i niedzielę od 8:00 do 13:30 w centrum miasta, na Paseo Mare de Déu de la Victòria i okolicach. W miesiącach letnich rynek zajmuje znaczną część historycznego centrum miasta, będąc jednym z największych rynków na Majorce.

Targ w Alcudii należy to jednych z najbardziej znanych na Majorce

Znajdziemy tam praktycznie wszystko: owoce, warzywa, orzechy, sery, olej, wina, kiełbasy i oliwki, produkty takie jak elektronika, zabawki czy ubrania i obuwie oraz biżuteria i pamiątki.

STARE MIASTO

Alcudia znajduje się w północno-zachodniej części Majorki. Region ten był zamieszkały już w epoce brązu, ale wraz z przybyciem Rzymian miasto wpisało się na stałe do podręczników historii.

Rzymianie korzystali z plaż zatoki, kiedy zdobyli wyspę w 123 roku p.n.e. W tym samym roku powstała stolica Palma, a następnie miasto Pollentia. O mieście wspomniano także w samym Rzymie, ponieważ były produkowane tam najbardziej ekskluzywne togi.

Po tym, jak Rzym stracił pozycję dominującej potęgi w zachodniej części Morza Śródziemnego, Pollentia została zaatakowana przez piratów i kilkukrotnie przez Wandali. W końcu miasto zostało opuszczone, a pozostała populacja pozostała, aby załozyć nowe miasto w bardziej bezpiecznym miejscu. To zostało nazwane Pollenca, a obszar, w którym stała Pollentia, został zrujnowany.

Po inwazji Maurów, w pobliżu starożytnej wioski Pollentia powstało gospodarstwo. Farma nazywała się Alcúdia, co po arabsku oznacza „na wzgórzu”.

W 1229 r. Maurowie zostali pokonani przez króla Jakuba I Aragonii, który przejął władzę nad obszarem. W 1298 r. Król kupił gospodarstwo Alcúdia i założył nowe miasto. W tym samym roku utworzono kościół, cmentarz, dom dla kapłanów i plac. Budowę murów miasta ukończono w 1362 r.

Perta de Moll, Puerta de Xara i Puerta de Mallorca: są to trzy bramy wjazdowe do miasta, które, jak wspomnieliśmy, jest otoczone murami. Przy każdej z tych trzech imponujących bramznajdują się schody prowadzące na szczyt murów. Spacerując po murach tak zwanej Camì de Ronda możmy podziwiać panoramę całego miasta!

Ciekawe miejsca

Iglesia de Sant Jaume: zwana także Sant Jaime, która między innymi jest patronką Alcudii. Wewnątrz kościoła można odwiedzić Kaplicę Świętego Chrystusa, kolejny symbol Alcudii.

Can Torrò:  najbardziej znany dom z XVII wieku, w którym dziś mieści się jedna z najpiękniejszych bibliotek na Balearach. Warto także zobaczyć Can Canta w Calle Mayor z oknami w stylu renesansowym i Can Fondo.

Ayuntamiento de Alcudia: to ratusz znajdujący się przy głównej ulicy Calle Major. Osobliwością tego budynku z 1929 roku jest jego wieża zegarowa.

Rzymskie miasto Pollentia: naszym zdaniem warto odwiedzić to główne stanowisko archeologiczne w północnej części Majorki. Pozostałości starożytnego miasta Pollentia, założonego w II wieku pne dla entuzjastów archeologii będą bardzo interesujące.

Port de Alcudìa: znajduje się na plaży Playa de Alcudia, która zajmuje zatokę o tej samej nazwie i która skręca na południe do Playa de Muro. Plaża jest piękna: otoczona lasem sosnowym i pokryta białym piaskiem, z delikatnie opadającym dnem, co sprawia, że ​​Port de Alcudia jest idealnym miejscem na wakacje z dziećmi na Majorce.

Hidropark: park wodny niedaleko Port de Alcudia jest jednym z głównych parków rozrywki na Majorce.

Park Przyrody S’Albufera: bardzo cenny dla ekosystemu Majorki. Laguna Albufera, uznana za park przyrodniczy od 1988 r., Przecina się daleko przez ścieżki trekkingowe, idealne dla tych, którzy chcą zobaczyć drugą stronę Majorki i odpocząć od (prawie) masowej turystyki w Porcie de Alcudia!

Alcudia jest ulubionym miejscem dla Anglików i Niemców, chociaż w porównaniu do Magaluf jest bardziej nastawiona na turystykę rodzinną.

Dodaj komentarz