Przylądek Formentor jest najbardziej wysuniętym na północ punktem Majorki.
Tak naprawdę niewiele miejsc jednoczy w sobie plaże, góry, cudowne krajobrazy i lasy. Niezależnie od tego, czy jesteś na weekend, tydzień czy 10 dni, zawsze mówimy, że Formentor to jedno z miejsc, które trzeba zobaczyć na Majorce.
Morfologicznie jest to koniec Sierra de Tramuntana: skalisty przylądek, który rozciąga się na około 20 km od gminy Port de Pollenca. Jest to świetne miejsce na wycieczkę, na trekking lub podziwianie zachodów słońca z najpiękniejszej na Majorce latarni morskiej na Cap Formentor.
Gotowi? Jedziemy na Formentor!
W niektórych miejscach szczyty Cap de Formentor osiągają ponad 400 metrów. Biorąc pod uwagę, że góry w tych częściach schodzą wprost do morza, oto pierwsza rada: nie zapomnijcie aparatu z domu!
Mirador Es Colomer
Formentor oferuje co najmniej trzy „miradory”, z których można podziwiać widoki pochodzące wprost z pocztówki. Nie trudno będzie zobaczyć Mirador es Colomer, po lewej stronie wzdłuż drogi prowadzącej do latarni morskiej. Wejście na naturalny balkon po kamiennych schodach nie powinno stanowić dla większości problemu, odrestaurowany kilkukrotnie na przestrzeni lat, świetnie spełnia swoja funkcję, możesz cieszyć się piękniejszym widokiem niż nawet na latarni morskiej. Minusem są duże grupy wycieczek zorganizowanych, przez które ciężko zrobić ładne zdjęcie „ja i panorama” ponieważ jest tam dosyć tłoczno.
Ale! My organizując wycieczki mamy swojego asa w rękawie.
Talaya d’Albercutx!
Latem zarówno Es Colomer, jak i latarnia morska są bardzo popularne. Dlatego dobry przewodnik poleci bez zastanowienia właśnie to miejsce, aby podziwiać zachody słońca. Wieża z czasów średniowiecza na wzniesieniu o wysokości prawie 400 metrów, pozwala podziwiać klify Formentoru z jednej strony i Zatokę Pollenca z drugiej. Wszystko to z bardziej uprzywilejowanej pozycji na szczycie wieży. Wdrapać się na nią jest łatwo – chyba że kogoś dopadnie lęk wysokości albo nie lubi się wspinać po drabinkach.
Playa de Formentor
Główna plaża Formentor, położona w pobliżu znanego hotelu Formentor, który odwiedzała bardzo często sama Agatha Christie. Zacieniony i łatwy do odnalezienia parking jest płatny. Parasole oraz leżaki również, ale po lewej stronie znajduje się spora cześć bezpłata, gdzie spokojnie można rozkładać ręczniki.
Cala Figuera
To mała zatoczka, która znajduje się w połowie półwyspu, po lewej stronie znajduje się przystanek autobusowy i szutrowy bezpłatny parking, zazwyczaj pełen samochodów. Do plaży prowadzi ścieżka, dosyć stroma momentami dlatego najlepiej zabrać ze sobą wygodne buty.
Latarnia Formentor
Cóż, tutaj mamy do czynienia z jednym z 2/3 najbardziej niesamowitych miejsc na całej wyspie.
Znajduje się ona na końcu półwyspu Formentor. Została otwarta w 1863 roku, po latach pracy nad zbudowaniem drogi do samej latarni morskiej. Musicie sobie wyobrazić, że w tamtym czasie ten obszar wyspy był całkowicie dziki i niedostępny.
Położona na wysokości 210 metrów nad poziomem morza, wysoka na 22 metry, jest najwyższą latarnią morską na wyspie.
Szczerze mówiąc, dla Nas widok zachodu słońca z latarni Formentor jest zawsze ekscytującym doświadczeniem. Niestety troszkę traci latem z powodu mnóstwa ludzi, którzy słusznie chcą podziwiać widok chowającego się do morza słońca. Ale! Są jeszcze przecież wschody! Jeżeli ktoś z Was się zmobilizuje – wczesną pobudkę zrekompensuje widok Minorki.
Co za droga!
Droga Formentor jest piękna, ciągła seria zakrętów między skałami, lasami i krajobrazami. I na pewno zauważysz dzikie kozy przechodzące przez jezdnię!
Jeżeli masz ochotę zobaczyć piękno tej części wyspy – pojedź z nami na wycieczkę Formentor VIP. Wjeżdżamy w sezonie aż na latarnię, dodatkowo kąpiemy się w krystalicznej wodzie przy Playa Formentor i wchodzimy na Talaya d’Albercutx. A do tego podczas 3 godzinnego rejsu snorkujemy i podziwiamy błękitne groty w zatoce przy półwyspie.
Ważne!
W sezonie letnim od godziny 10 do 19 droga do latarni morskiej Formentor jest zamknięta. Do latarni morskiej można dotrzeć z Playa do Formentor, praktycznie na środku półwyspu, jednym z autobusów, które jeżdżą aż do samej Latarni.
A jeśli Twoim pomysłem jest zobaczenie zachodu słońca na latarni morskiej, pamiętaj, że słońce w tej części wyspy nie zachodzi przed 20.30. Możesz więc łatwo dotrzeć samochodem na koniec półwyspu, ponieważ droga zostanie już ponownie otwarta.