MAJORKA

IN VINO VERITAS część 2

Winnice Majorki.

Dzięki podróżom możemy zasmakować innych, lokalnych kuchni, a także jej nieodłącznego partnera – wyrobów alkoholowych.

Dlatego, jak wiadomo cała Hiszpania winem stoi. Majorka to żaden wyjątek.

winnica Jose Ferrer Majorka
Winnica Jose Ferrer

Tutaj również kultura winiarska sięga dziesiątek wieków, a obecnie produkcja wina na wyspie staje się coraz bardziej znacząca. Dlatego podczas pobytu na tej rajskiej wyspie zapraszamy do zasmakowania lokalnej kuchni na całego, zwłaszcza u źródeł. Nie ważne czy jesteś zaprawionym w boju winiarzem czy tylko okazjonalnie popijasz kieliszek wina u cioci na imieninach, odwiedzenie winiarni to super pomysł na spędzenie popołudnia.

Nigdzie tak dobrze nie zrozumiemy całego procesu produkcji, wyzwań jakie czekają co roku, oraz ogromu pracy jaki winiarze muszą włożyć abyśmy mogli rozkoszować się schłodzonym kieliszkiem wina do obiadu. Z resztą, nie od dziś wiadomo że wino pite w miejscu uprawy smakuje najbardziej!

Poniżej przedstawiamy jedne z najciekawszych winnic do odwiedzenia na Majorce. Specjalnie nie polecamy konkretnych butelek, bo wiemy, że są gusta i guściki. Jako ludzie jesteśmy podatni na sugestie, dlatego na takie degustacje warto podejść z otwartą głową i samemu ocenić, które propozycje producenta podobają nam się bardziej. Dawajcie znać w komentarzach gdzie byliście i co wam smakowało! 

Jose L. Ferrer Vineyard

Winnica została założona w 1931 r. i jest jedną z większych winnic na wyspie. Na 92 ha są uprawiane głównie rodzime szczepy: Manto Negro, Callet, Moll, Macabeo czy Parellada, w towarzystwie tych znanych na całym świecie tj.: Cabernet Sauvignon i Chardonnay. W swojej ofercie mają wiele rodzajów wina, więc warto spróbować przed decyzją zakupu, gdyż wybór nie będzie prosty. Szczególnie polecam Veritas Roig w przeźroczystej butelce, która podkreśla piękny różowy kolor wina. Idealne na upalne popołudnie!

Winnica jest nadal otwarta dla turystów. Sklep na terenie winnicy jest otwarty od poniedziałku do soboty od 10.00 do 14.00, natomiast zwiedzanie z degustacją odbywa się raz dziennie o 12.00 od wtorku do soboty. Oprowadzanie jest dostępne w języku hiszpańskim, angielskim i niemieckim, przed przyjazdem należy się z winnicą skontaktować w celu uzgodnienia szczegółów.

Vins Nadal

Jedna z najstarszych i najważniejszych winiarni w regionie Binissalem. Rodzinna winiarnia, będąca uosobieniem filozofii używania rodzimych szczepów, kultywowania lokalnych tradycji oraz zrównoważonego rolnictwa. Wnętrze winnicy jest utrzymane w “romantycznym” stylu starej winnicy, co potęguje doświadczenie bycia w wyjątkowym miejscu. Esperanza Nadal jako przedstawiciel czwartego już pokolenia obecnie prowadzi winnicę. Zdobywała wykształcenie wyższe w Madrycie oraz praktykowała jako winiarz w Bordeaux i Peru. Obecnie skupia się na rozwoju winnicy, aby zwiększyć jeszcze bardziej jakość wina, nie zmieniając przy tym tradycyjnych metod produkcji.

Wina produkowane w Vins Nadal są doceniane na całej wyspie. Cena waha się od 7E do 30E za butelkę. 

Obecnie winnica oraz sklep możecie odwiedzać od poniedziałku do piątku od 9.00 do 13.30.

W celu umówienia się na oprowadzanie z degustacją, bądź posiłkiem należy się kontaktować z winnicą tydzień wcześniej.

Bodega Ribas

Winnica Ribas jest uznawana za najstarszą na wyspie. W roku 1711 została założona przez przodków współczesnych właścicieli. Pokolenia starały się aby zachować i kontynuować rodzinne tradycje. W ciągu stuleci renoma Ribas stopniowo rosła, w 1877 roku nagrodzono ją medalem perfekcyjności (La Medalla de Perfección) na Narodowych Targach Winiarstwa. Obecnie winnica cieszy się uznaniem nie tylko na Majorce, ale i na konkursach międzynarodowych. 

Jadąc tam możemy poczuć historię miejsca, gdyż budynki pamiętające XVIII wiek zostały niezmienione, jedynie wyposażone w nowoczesne rozwiązania niezbędne do produkowania wysokiej jakości wina w obecnych czasach.

Winnica jest otwarta dla turystów, lecz należy wcześniej zapowiedzieć swoją wizytę i ustalić, którą z opcji zwiedzania jesteśmy zainteresowani (Winnica posiada bogatą ofertę, dlatego polecamy się z nią zapoznać na stronie winiarni w zakładce visits [en]).

Godziny: Poniedziałek – Piątek 10.00 – 18.00, w sezonie zbiorów (Sierpień – Październik) 10.00-14.00  16.00-18.00

Bodegas Angel

Winnica o odmiennej historii. Powstała w 2006 roku, dwa lata później zabutelkowała swój pierwszy rocznik. Założył ją Andres Gelabert, majorkańczyk, który większość życia spędził w słonecznej Kalifornii w USA. Tam rozpoczęła się jego pasja do tworzenia wina. W 2000 roku wrócił na ojcowiznę, gdzie szukał idealnego miejsca do założenia swojej winnicy. Jego celem jest tworzenie win z lokalnych szczepów w zgodzie z naturą, lecz korzystając z nowoczesnych metod produkcji, tak aby były to wina nowoczesne. 

Winnica oferuje oprowadzanie z degustacją lub organizacje przyjęć okolicznościowych, w tym wesel. Obecnie otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach: 9.00-17.00 w soboty 11.00-15.00. Na zwiedzanie można umówić się za pomocą strony internetowej, gdzie są wszystkie informacje o ofercie oraz kosztach.

Can Vidalet

Winnica położona na północy wyspy, założona dzięki wsparciu niemieckiego kapitału w 1996 roku. Prowadzona przez lokalnych winiarzy, którzy czerpią wiele z tradycji ale i wykorzystując nowoczesne techniki. Dzięki czemu osiągają znakomite wyniki z roku na rok. Winnica nie jest duża, usytuowana u podnóża Serra Tramuntana oraz zatoki Pollença. Takie położenie daje winnicy chłodniejsze warunki niż w innych rejonach wyspy, dzięki czemu białe wino jest aromatyczne, ale rześkie, idealne na upał, zaś czerwone wino nie wydaje się niemal “ugotowane” w butelce.

Produkuje się tu także fantastyczny gin rzemieślniczy w stylu London Dry pełen aromatów jałowca, cytrusów, skórki pomarańczy, rozmarynu i lawendy. 

Na oprowadzenie wraz z degustacją można umówić się telefonicznie lub za pomocą maila. Otwarta od poniedziałku do piątku od 9.00 do 18.00 oraz w soboty od 11.00 do 13.00.

Miquel Oliver Vinyes y Bodegues

Mała, rodzinna winiarnia z ponad 100 letnią historią. Przebywając tam czujemy się ugoszczeni jak w domu, a słuchając opowieści możemy wyczuć pasje i miłość do ziemi, winogron i wina. Oryginalna winnica znajduje się w centrum Petry, lecz tam już się nie produkuje wina. W tych starych murach można zorganizować przyjęcia okolicznościowe, wesela lub uczestniczyć w licznych degustacjach, bądź szkoleniach organizowanych przez winnicę. Obecnie, centrum dowodzenia znajduje się parę kilometrów od miasta i w nowoczesnej przestrzeni produkuje się tradycyjne wina. Winnice możecie odwiedzać przez cały rok. Pełną ofertę znajdziecie oczywiście na ich stronie internetowej.

Właściciele proszą tylko o uprzednie umówienie się na konkretny termin.

Poniedziałek – piątek 10.00 -18.00

Sobota 11.00 – 13.30

  • Carretera de Petra Santa Margalida, km 1,8,
  •  07520 Petra, Balearic Islands, Hiszpania
  • +34 971 56 11 17
  • miqueloliver.com

Pierwszą część seri IN VINO VERITAS znajdziesz tutaj : https://www.blog-cocomano.pl/wino-na-majorce/

Jeżeli podobał Ci się artykuł lub masz jakieś zastrzeżenie, zostaw komentarz 🙂

Related Posts

Dodaj komentarz