Jedną z najsłynniejszych fiest na Majorce jest święto św. Antoniego, dwudniowe święto, które rozpoczyna się każdego roku w wigilię święta św. Antoniego, 16 stycznia.
Święto San Antoni Abad (Sant Antoni Adad) obchodzone 17 stycznia jest ważnym wydarzeniem w większości miast Part Forana (cała wyspa z wyjątkiem Palmy) na Majorce, które ustępuje przesileniu zimowemu.
Święty Antoni jest patronem zwierząt. Był egipskim chrześcijańskim mnichem, którego, jak głosi legenda, odwiedził diabeł w przebraniu kobiety, kiedy żył na pustyni. Chcąc odwrócić uwagę od pokus, przeszedł przez rozżarzony ogień i tak narodziła się tradycja ognia i diabłów w wigilię 16 stycznia.
Festiwal rozpoczyna się już na tydzień przed, który rozpoczynają pierwsze imprezy oraz tańce. Po południu 16 stycznia, kiedy rozpalane są ogniska, rozsiane po ulicach miast, oficjalnie zaczyna się dwudniowe świętowanie. Jest to wigilia święta świętego Antoniego Abata, patrona zwierząt i jedno z magicznych świąt w kalendarzu majorkańskim, które wiąże się ze starożytnymi obrzędami płodności. Po zapaleniu ognisk, „Dimonis” (demony) ubrane w maski, niosące płonące pochodnie i wypuszczające petardy szarżują przez tłum. Tradycyjna piosenka „Lo Elogi” jest wielokrotnie śpiewana w towarzystwie „ximbombades”, lokalnych muzyków grających na majorkańskich bębnach.
Wieczór przypomina pokusy, jakich doznał ten święty na pustyni. Wieczorem ludzie jedzą obiad na ulicy z grillowaną sobrassadą i innymi kiełbaskami oraz tradycyjnymi potrawami, gdzie nie brakuje wina. Demony chodzą od ogniska do ogniska, tańcząc swój charakterystyczny taniec. Popularne wiersze śpiewane na typową dla Sant Antoni melodię, przywołujące czyny czczonego świętego, otwierają festiwal, chociaż te wiersze, które naprawdę triumfują, to inne o bardziej pikantnym charakterze.
Drugi dzień festiwalu, 17 stycznia, poświęcony jest zwierzętom. Na całej wyspie miejscowi spotykają się, aby pobłogosławić swoje zwierzęta. Po Mszy św. ku czci świętego, przed kościołem w każdym z miast i wiosek na wyspie odbywa się „Beneïdes” (błogosławieństwo) zwierząt, gdzie wszystkie rodzaje zwierząt domowych, od psów, świń i kurczaków, po kanarki i konie, mogą być pobłogosławione przez księdza.
17-go odbywają się parady, które przedstawiają tradycyjne sceny z wiejskiego świata Majorki i błogosławione są zwierzęta domowe, podczas gdy demony nękające figurę Świętego Antoniego i najmłodszych są istotną częścią festiwalu.
Nie umniejszając obchodów Sant Antoni Abad w innych miastach, najbardziej popularne są te w Sa Pobla, Artà, Pollença, Muro i Manacor.
Program obchodów w miescie Manacor znajdziesz TUTAJ https://drive.google.com/file/d/1H0jSouy6IwHS41yzrNP6UPPx9iDUIIoa/view
Styczeń to szczególny czas na podróż na Majorkę , oferując lepszy klimat niż w innych krajach Europy Północnej, a przy dłuższych godzinach dziennych i temperaturach wynoszących średnio około 18-20 stopni, krótkie ciemne dni w domu wydają się odległe.