MAJORKA

Majorka aktywnie – Castell d’Alaro

Co robimy kiedy wiemy, że następnego dnia mamy wolne? Kończymy wycieczkę, pakujemy się i ruszamy do Castell d’Alaro!

zachód słońca serra tramuntana góry majorka

Góry to jedna z tych rzeczy, której nam bardzo brakowało podczas 3 lat spędzonych w Dominikanie, dlatego kiedy tylko mamy na to czas – uciekamy od zgiełku miasta na szczyty pasma Serra Tramuntana.

Wrzesień jest miesiącem dosyć kapryśnym i mało przewidywalnym, prognoza na wieczór była idealna, dopiero następnego dnia miały pojawić się opady deszczu. Szybka decyzja podjęta – zabieramy znajomych i jedziemy!

 W czerwcu odwiedziliśmy to miejsce po raz pierwszy i już było wiadomo, że powtórzymy wędrówkę nie jeden raz.

Zamek Alaró znajduje się na wzgórzu Alaró na wysokości 815 m npm. Jest to jeden z trzech skalnych zamków/fortyfikacji na Majorce (z Castell del Santuari w Felanitx i Castell del Rei w Pollença). Służyły one, jako obrona i ochrona wyspy dzięki swojej strategicznej lokalizacji. Pierwsze zapiski odnoszące się do słynnej fortyfikacji pojawiają się dopiero w 902r po inwazji muzułmanów, kiedy to Saraceni przybyli na wyspę.

promienie słońca chmury góry majorka serra tramuntana

W tym czasie istniała już fortyfikacja, w której oblężnicy stawiali opór tej inwazji przez osiem lat i sześć miesięcy. W rzeczywistości kronika głosi, że nie mogli oni podbić zamku, dopóki jego mieszkańcy nie wyczerpali jedzenia i nie poddali się. Odegrał on również ważną rolę podczas katalońskiego podboju króla Jame I Zdobywcy, kiedy to ostatnie majorkańskie grupy muzułmanów uciekły w góry w poszukiwaniu kryjówki. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o Alaro, wejdźcie na oficjalną stronę Castello Alaro.

Jak dotrzeć?

Do wyboru mamy 2 trasy. Pierwszą zaczynamy z miasteczka Alaro, drugą za to z Orientu.

trasa piesza google maps alaro zamek alaro majorka

Dla najbardziej wytrwałych piechurów:

Wychodzimy z wioski Alaro pieszo, początkowo lekki spacer przez niesamowicie malowniczą okolicę. Wystarczy kierować się znakami prowadzącymi na drogę Orientu. Ta część drogi jest w całości oznakowana, nie powinniście zabłądzić. Kiedy dojdziecie do drogi Ma-2100 skręcacie w lewo i kilkadziesiąt metrów dalej w prawo na drogę szutrową. Zobaczycie tam znak kierujący na Zamek Alaro. Po wielu zakrętasach, miejscami dość stromą ścieżką mamy pierwszy przystanek, czyli Es Verger. Podają tam rewelacyjną jagnięcinę, aczkolwiek, jeżeli macie w planie podbój zamku – radzilibyśmy zatrzymać się tam w drodze powrotnej. Po jedzeniu zakropionym majorkańskim winem, człowiek ma ochotę tylko na sjestę. Dlatego tuż przez Es Verger skręcamy w lewo i kierujemy się dalej w górę betonową ścieżką.

trasa google maps alaro zamek alaro majorka

Jeżeli macie dobry 4×4 i jesteście małymi leniuszkami – do Es Verger wjedziecie samochodem. Ale uwaga! Dla niektórych, mało doświadczonych kierowców, może być to droga nie do pokonania, a zawrócić ciężko.

es verger restauracja majorka
Es Verger

Stąd droga staje się leśnym szlakiem. Miejscami betonową drogą z uszkodzonymi odcinkami, aż do Es Pouet, gdzie można zostawić zaparkowany samochód (to opcja dla tych leniwych max). Od ostatniego, trochę dzikiego parkingu prowadzą już kamienne schody przeplatające się z leśną ścieżką, aż na sam szczyt.

Droga z Orientu – nasz faworyt!

trasa google maps orient castell alaro

Szybsza, mniej męcząca i bardziej dziewicza. Nawet przy słabej kondycji, wystarczy zwolnić tempo i robić dużo krótkich przystanków, uwierzcie, że warto. A! No i mniej uczęszczana przez piechurów, może dlatego, że odrobinę mniej malownicza? Choć po dotarciu do 2/3 jest wow!

Od początku. Dojeżdżamy do wioski Orient, my najczęściej zostawiamy samochód na końcu zabudowań, jednak najłatwiej jest poszukać l’Hermitage Hotel & Spa. Od niego w stronę Alaro idziemy jakieś 100m, aż do metalowej bramy. Podążając małą ścieżką, przechodzimy przez gaje oliwne, wchodzimy w las i idziemy około 40 minut do Es Pouet. Po dotarciu do lasu Pouet znajdziecie polanę z kamienną drogą prowadzącą na prawo do restauracji Es Verger. Jednak kierować powinniści się na kamienną ścieżkę po lewej stronie, która prowadzi bezpośrednio do Zamku d’Alaro.

szczyt góry puig major majorka
Widok na Puig Major 1,436 m npm

Nagrodą za wysiłek będzie widok z zamku, Pa amb Oli i zimne piwko. Castell d’Alaró jest jedynym kamiennym zamkiem na Majorce, w którym możemy się zatrzymać na noc. Ze względu na rolę schroniska górskiego, posiada pensjonat otwarty przez cały rok. Położony na 822m npm w obrębie murów starego zamku widać z niego praktycznie całą wyspę. Jest to idealne miejsce do wypoczynku i cieszenia się ciszą i spokojem, a przy dobrej pogodzie nocne niebo, wschody i zachody słońca są nieocenione.

A może by tak, zostać na noc?

łóżka pietrowe okno schronisko

Schronisko posiada 30 miejsc, łóżka są piętrowe, pokoje 4/6 osobowe (15 euro za noc +2/3 euro za pościel – prześcieradło i poszewka na poduszkę). Można zamówić sobie śniadanie oraz kolację dodatkowo płatną.

Aby uniknąć rozczarowania i nie zastać obiektu w pełni zajętego, należy zadzwonić i zarezerwować sobie miejsce dzień lub dwa dni wcześniej. Jeżeli planujecie pojawić się po godzinie 18stej – poinformujcie o tym obiekt.

W obiekcie są łazienki, jednak ze względu na braki wody w ubiegłym roku (2019) prysznice były niedostępne. Dla nas to nie był absolutnie żaden problem – w umywalce nogę też można umyć traktując to jako rozciąganie po wspinaczce. Dodatkowa rada dotyczy śmieci: co przyniosłeś – zabierasz ze sobą na dół.

wschód słońca majorka góry

Jest to wspaniałe miejsce, dlatego polecamy każdemu! Jeżeli tylko chcecie zobaczyć i doświadczyć czegoś więcej niż pięknych plaż, które wg przewodników głównie oferuje Majorka – MUST SEE! MUST BE!

Kontakt do rezerwacji noclegu znajdziecie TUTAJ.

Related Posts

3 thoughts on “Majorka aktywnie – Castell d’Alaro

 1. Mismo_travel pisze:

  Byliśmy z chłopakiem dzięki Waszym wskazówką ! Widok na Palmę i Puig Major wow!!! Może we wrzesniu/październiku uda nam się zorganizować wspólny wypad

  1. admin pisze:

   Mamy nadzieję, że się uda! 🙂

 2. MISIEK pisze:

  Istna petarda! <3

Dodaj komentarz