MAJORKA

PLAŻE MAJORKI – TOP10

Majorka ma do zaoferowania naprawdę sporo, począwszy od gór, kończąc na rajskich zatokach. Nasz TOP z roku 2020 to CALA TORTA!

Cala Torta znajduje się na północno-zachodnim wybrzeżu Majorki, około dziesięciu kilometrów od małego miasteczka Artà.

Po prawej Cala Torta, po lewej zejście na Cala Mitjana
Po prawej Cala Torta, po lewej zejście na Cala Mitjana

W pobliżu zatoki znajduje się plaża Cala Mesquida i znana plaża Cala Ratjada, które są odwiedzane głównie przez niemieckich turystów, choć popularniejsza jest ta pierwsza.

Odosobniona lokalizacja Cala Torta i zły stan dróg dojazdowych w przeszłości sprawiły, że zatoka w dużej mierze uniknęła masowej turystyki, dlatego jest warta odwiedzenia.

Gmina Artà postanowiła zamknąć drogę kłódką i łańcuchem, aby chronić delikatny ekosystem wydm w okolicy. Kierowcy nie mogą parkować pojazdów na wydmach lub suchych korytach strumieni. Parking jest dostępny tylko po lewej i prawej stronie drogi gruntowej, z której wyjeżdżają pojazdy ratownicze strażaków i karetki pogotowia.

Drogowskaz na Cala Torta, po zaparkowaniu przy samym łańcuchu mamy do przejścia na plażę 10 minut pomiędzy wydmami.

Cala Mitjana i Mesquida

W ramach wędrówki, można również dotrzeć do Cala Torta z pobliskiej Cala Mesquida. Ścieżka prowadzi na zachód wzdłuż klifów w stronę zatoki z kąpieliskiem. Alternatywnie można dotrzeć łodzią do Cala Torta.

Chociaż nie ma oficjalnych wycieczek do zatoki, wypożyczoną żaglówką lub motorówką można z łatwością udać się do tego cudownego miejsca.

Po przeciwnej stronie (patrząc na morze – po lewej) pnie się ścieżka na Cala Mitjana. Mniejsza, niestety z większa ilością glonów plaża, do której można zjechać nawet camperem, dlatego wolimy Torta. Jest spokojniejsza, zwłaszcza w tygodniu. Sobota i Niedziela to dni, w których przyjeżdża tutaj sporo trystów, ale i też mieszkańców.

Plaża i infrastruktura Cala Torta


Piaszczysta plaża Cala Torta ma około 130 metrów długości. Fala na tym wybrzeżu Majorki jest niewielka lub umiarkowana. Nie można wypożyczyć leżaków czy parasoli, a w tym sezonie 2020 nie działa też lokalny bar. Dlatego jeżeli chcecie zostać trochę dłużej, pamiętajcie o wodzie i własnym parasolu.

Cala Torta w poniedziałkowy poranek.

Jeżeli lubicie miejsca dzikie, z krystalicznie czysta wodą i drobnym piaskiem, to koniecznie wybierzcie się na Cala Torta!

Pamiętajcie o:

  • wodzie
  • czymś do jedzenia, gdyż na Torta nie ma barów
  • parasolu, ponieważ na plaży ciężko znaleźć cień
  • masce do snorkowania, ze względu na to, że w wodzie przy skałach można zobaczyć naprawdę sporo gatunków ryb i płaszczek

Jeżeli chcesz poznać inne dzikie, rajskie zatoki zobacz koniecznie wpis o Platja des Calo !

Wolisz odkrywać wyspę z nami? Nic prostszego! Z ofertą naszych wycieczek zapoznasz się TUTAJ!

Related Posts

Dodaj komentarz