Blog, MAJORKA, SERRA TRAMUNTANA

Wodospad Es Freu

Mówią, że na Majorce nie ma rzek, a zatem nie ma wodospadów. Ale jest pasmo górskie Serra Tramontana, które kryje w sobie wiele miłych niespodzianek.

Dolina Orientu, gdzie znajduje się ten mały wodny raj zwany Es Salt des Freu, prawdopodobnie najpiękniejszy i największy wodospad na Majorce.

Początek szlaku znajduje sie przy głównej drodze łączącej miasteczko Bunyola z Orientem. Mniej więcej 8km od Bunyola, 2km od Orientu. Najwygodniej przyjechać tu samochodem. Istnieje możliwość pozostawienia go na poboczu drogi, o ile nie utrudni ruchu innym.

Jest to trasa dla wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci, ponieważ pokochają las dębu ostrolistnego, wypasane owce i okolice Salt de Freus, a droga do wodospadu nie jest dłuższa niż 20 minut.

Zaczynamy iść ścieżką, zawsze kierując się wskazówkami na Santa María. Napotkamy po lewej stronie stary zrujnowany dom Freusa, który jest znakiem, że idziemy we właściwym kierunku. Przechodzimy przez dwa ogrodzenia – są tutaj ustawione drabinki. Dlaczego bramy są często zamknięte? Aby owce nie uciekały 🙂 Po przejściu przez kamienne resztki muru ścieżka wchodzi do lasu z wysokimi koronami drzew.

płytki potok w lesie
Pierwsza część potoku, przez który musimy sie dostać na drugą stronę

Po kilku minutach dotrzemy do płytkiej rzeki, potoku Orient (na Majorce nie ma rzek, są tylko potoki, ponieważ latem kanały są suche). Należy pamiętać, że w okresie letnim napotkamy jedynie wyschnięte koryto. Nie przypominać ono będzie niczego, poza lekkim wgłębieniem między skałami.

Gęsty las i wodospady

Jeżeli napotkamy potok na swojej drodze, musimy albo go przejść, albo cofnąć się pod prąd. 5 minut spaceru góra kamiennego ogrodzenia doprowadzi nas do mostku.

Kierując sie z nurtem rzeki, zobaczymy znak kierujący nas w lewą stronę do Santa Maria. Ignorujemy go i udajemy się prosto. Po chwili słychać juz szum wody.

Idąc kilkadziesiąt metrów przy rzece zobaczymy małe wodospady, aż nagle skały wygladają jak rozcięte nożem. W tym miejscu powstaje wielki wodospad Es Salt des Freu. Okolica jest tak popularna, że prowadzi tu mnóstwo szlaków. Aby zejść do podstawy wodospadu, wystarczy przejść na drugą stronę rzeki i kierować sie w dół.

Przy drodze była kiedyś miejsce wypalania węgla drzewnego, więc jeśli przyjrzymy się uważnie, znajdziemy starożytne ruiny, takie jak suche mury, kamienne koryta, baseny (safareigs) i ruiny drugiej części „case des Freu”. 

Ścieżka prowadzi przez góry, aż do miasta Orient, przechodząc przez miejsca takie jak naturalna jaskinia Avenc de son Pou. My zboczyliśmy ze szlaku idąc na przełaj, aby szybciej dotrzeć pod wodospad.

Często można tutaj spotkać grupy entuzjastów wspinaczki, którzy pokonują wodospad „z nurtem”. Kiedy wodospad jest suchy (od maja/czerwca do października) jest tam kilka tras do wspinaczki, czy zjazdów na linie.

wodospad es freu na majorce
Salt de Es Freu na Majorce

Miejsce zaskakujące, tym bardziej że dotarcie do niego nie jest wymagające. Bardzo dobry pomysł na spędzenie czasu, nawet w deszczowy dzień – wystarczą kalosze 🙂

Jak dotrzeć do wodospadu Es Frau?

  • Początek trasy: 8,5 kilometr drogi PM-210 między Bunyola a Orient, około 2 kilometry od Orientu
  • Parking: przy drodze jest miejsce na 5 – 6 samochodów, czasami trzeba zaparkowac dalej
  • Czas trwania wycieczki: 20 minut na dojście do początku wodospadu, trzeba przeskoczyć ogrodzenie dla zwierząt oraz przejść rzekę przeskakując po kamieniach (jeśli jest woda ;p)

Cocoski radzą: odwiedź wodospad jeden lub dwa dni po deszczu, aby zobaczyć go z dużą ilością wody. Lepiej mieć buty, które mogą zmoknąć, jeśli nie jesteśmy zbyt wprawni w przekraczaniu rzek. Wskazane jest noszenie laski, kijka, aby zapewnić sobie stabilność.

  • W pobliżu wodospadu nie ma żadnego rodzaju baru ani usług. Jest to miejsce dzikie, dlatego pamiętaj aby śmieci zabrać ze sobą z powrotem!
  • Odległość od Palma de Mallorca samochodem: 25 kilometrów, 30 minut przejazd przez Bunyola

Jeżeli lubisz spędzac aktywnie czas na wakacjach, zajżyj tez do innego wpisu z tego regionu >Majorka aktywnie – Castell d’Alaro

Więcej ciekawych szlaków, do przejścia równiez z dziećmi juz w krótce… 🙂

______________________________________________

Relacje z kolejnych wypadów znajdziesz na https://www.instagram.com/cocomano.majorka/

Related Posts

Dodaj komentarz