MAJORKA

Pogoda na Majorce

Wyspa Majorka leży na morzu Śródziemnym i jest największą w archipelagu Balearów.

Klimat Majorki, największej z wysp Balearów, jest śródziemnomorski, z łagodnymi zimami i gorącymi, słonecznymi latami, nieco duszny, ale łagodzony przez bryzę.
Majorka jest dość wietrzna, zwłaszcza od października do kwietnia, z powodu północnego wiatru przychodzącego z Francji. Latem wieją wiatry, ale są mile widziane, ponieważ sprawiają, że upał jest bardziej znośny.

Północną część wyspy przecina pasmo górskie Sierra de Tramontana, którego najwyższym szczytem jest Puig Major o wysokości 1445 metrów. W tych górach, które spadają bezpośrednio do morza (zachód), klimat staje się chłodniejszy z powodu wysokości, a zimą nawet może spaść śnieg; ponadto klimat jest bardziej deszczowy (osiąga 1200 milimetrów rocznie) i bardziej wietrzny (wiatr północny jest szczególnie zauważalny).

Na południu Majorki znajduje się mały archipelag Cabrera, utworzony przez wyspy i wysepki, które są chronione w homonimicznym morsko-lądowym parku narodowym.

Wiosna

Wiosna na Majorce jest klasyfikowana od marca do maja i jest to dobry czas na podróże poza sezonem. Temperatura jest dość wysoka w porównaniu z resztą Europy, prawdopodobnie wyższa niż oczekiwana, a poziom opadów jest w rzeczywistości dość niski. Ta pora roku jest dobra dla tych, którzy nie chcą ruchliwej i tętniącej życiem atmosfery, którą wyspa zapewnia w sezonie. Jednak noce są jeszcze trochę zimne i pływanie w morzu jest prawie niemożliwe. No chyba, że tęsknimy za naszym Bałtykiem – w tedy śmiało! Ubiegłoroczny marzec 2021 był cudowny, kwiecień i majówka prawie bezdeszczowa, w tym roku zaś marzec jest bardzo deszczowy, jest chmurno i często pada, a temperatura nie przekracza 15C… Liczymy na ciepły kwiecień!

Lato

Większość podróżnych preferuje ciepłe i suche lato, które trwa od czerwca do września, ponieważ w tym czasie Majorka zapewnia idealną pogodę do opalania i niski poziom opadów, a także chłodny, orzeźwiający powiew wiatru, który sprawia, że ​​wysokie temperatury są znacznie bardziej komfortowe. Zwrócić trzeba uwagę na lokalne obyczaje – zaleca się żyć jak miejscowi i zdrzemnąć się we wczesnych godzinach popołudniowych, kiedy temperatura wzrośnie do maksimum. Mimo to, przy tętniącym życiem okresie turystycznym i niesamowitej pogodzie, lato to świetny czas na zwiedzanie Majorki.

Należy jednak uważać na sierpniowe upały! Przełom lipca i sierpnia to zazwyczaj tydzień/dwa z temperaturami powyżej 32C! W nocy temperatura spada do przyjemnych 28 🙂

Jesień

Najlepsze oferty podróży poza sezonem na Majorkę są w sezonie jesiennym (październik i listopad), kiedy jest więcej deszczu i nieco chłodniej, bardziej komfortowa temperatura gwarantuje przyjemne zwiedzanie bez potu na czole. Temperatura w ciągu dnia jest nadal wysoka,  a goście mogą nadal cieszyć się dniem spędzonym na plaży i nie marznąc. Należy pamiętać, że noce na Majorce w tym czasie są chłodne. Chociaż poziom opadów jest najwyższy właśnie wtedy, wyspa doświadcza głównie tych szybkich i przelotnych deszczy. Mało ludzi i ciepłe morze, jesień to dobry czas dla tych, którzy chcieliby odpocząć po lecie.

Zdradliwy może być jednak listopad, który w ubiegłym roku 2021 okazał się najbardziej deszczowym miesiącem w skali roku… lało dosłownie codziennie!

Zima

Sezon zimowy na Majorce nie jest tak długi jak w Europie, dodatkowo zimy są łagodniejsze a dnie dłuższe. Majorka jest klasyfikowana jako całoroczne miejsce wypoczynku. Zima na Majorce była znana od zawsze ze słońca i dość wysokich temperatur, ale nie jest to gwarant. Ze względu na niskie temperatury w nocy, wiele barów i restauracji w ośrodkach turystycznych pozostaje otwartych tylko w sezonie letnim, podczas gdy lokalne bary w miastach, takie jak Palma, są otwarte przez cały rok.

Pamiętajcie! Majorka jest wyspą, pogoda zmienia się tutaj non stop, widzimy też na przestrzeni lat, że nie ma co porównywać i przepowiadać z fusów pogody. Nawet sprawdzanie tej krótkoterminowej nie zapewni nas w 100% o tym, jak będzie kolejnego dnia, nie mówiąc już o tygodniu czy miesiącu.

Przyjemnie ciepła i słoneczna przez większość czasu, gdzie jej nadmorskie miasta mają średnio 300 dni słonecznych w ciągu roku.

Południowo-wschodnia część wyspy jest zdecydowanie cieplejsza niż północno-zachodnia, ale niezależnie od tego, którą część wybierzecie wybierając się na urlop, słońce jest często gwarantowane.

Średnie miesięczne temperatury, od najniższej średniej do najwyższej średniej

Chociaż lato jest tradycyjnie najbardziej tętniącym życiem sezonem na Majorkę, wielu turystów zaczyna zwiedzać wyspę jesienią i zimą. Dni mogą być chłodniejsze, ale wciąż jest słońce i jest to niedrogi sposób na ucieczkę przed zimową pogodą w domu. Idealny czas na przyjazd na Majorkę może zależeć od tego, czego oczekujesz od wakacji na wyspie, czy jest to słońce, pływanie, przyroda i zwiedzanie, czy po prostu relaks.

Playa Es Trenc w czerwcu, jeszcze bez tłumów turystów.

Podsumowując:

 Majorka jest wyspą, a jak to z wyspami bywa – są bardzo kapryśne jeżeli chodzi o prognozy. Jedno lato może być upalne wręcz afrykańskie, gdzie termometr zacznie pokazywać 30C już w Maju, rok później początek upałów może nadejść dopiero w lipcu… Pamiętajcie, że na wyspach ciężko przewidzieć jaki będzie kolejny dzień, a co dopiero przyszły miesiąc:)

Od kilku lat wszystko się zmienia i miesza, ale taka ogólna charakterystyka:

Styczeń – chłodny lecz słoneczny, idealny na aktywne zwiedzanie, chodzenie po górach, krótkie wypady weekendowe

Luty – chłodny, słoneczny, mogą pojawić się opady deszczu

Marzec – temperatury zaczynają rosnąć (12-17C), woda nie nadaje się jeszcze do przyjemnej kąpieli

Kwiecień – coraz więcej słońca, temperatury już w granicach 15-20C, woda nadal 12-15C

Maj – słońce, lekki wiatr i 20C i więcej, zdarzają się dni kiedy mamy nawet 26! Powoli zaczynamy się kapać w morzu. Baseny hotelowe słyną z zimniejszej wody niż morze 🙂

Czerwiec – to już lato w pełni, 25-30C, przyjemne wieczory, woda już dawno wyprzedziła Bałtyk

Lipiec / Sierpień – bardzo podobne miesiące, zero opadów, może pojawić jakaś dziwna przelotna, letnia burza. Dni są upalne 28-35C, noce również ciepłe. Woda idealna, miejscami przekracza 27C

Wrzesień – pojawiają się przelotne burze, temperatura wody nadal dobra do parzenia herbaty, powietrze ciepłe 26-30C. We wrześniu mamy mniejszą szansę na fale upałów

Październik – bywa różnie, może być super ciepło, może już się ochładzać i wiać. Temperatury w granicach 20-25C

Listopad – jak do tej pory, najgorszy w 2021 roku – lało i wiało non stop każdego dnia. Wcześniejsze lata bywały nieco łaskawsze 17-23C i słoneczko

Grudzień – rzadko pada, temperatury niższe, ale częste słońce to idealnie rekompensuje. Noce bywają już chłodna 8-12C

Related Posts

Dodaj komentarz