MAJORKA, MIEJSCOWOŚCI

Cala d’Or

Wśród najpopularniejszych miejsc na wakacje na Majorce, Cala D’Or jest z pewnością jednym z najbardziej osobliwych miejsc.

W rzeczywistości ten kompleks turystyczny w południowo-wschodniej części Majorki nie jest jedną z typowych miejscowości na Majorce, takich jak Manacor czy Alcudia.

Nie, Cala D’Or to miejsce zaprojektowane i zbudowane specjalnie na wakacje: idealne dla rodzin, par, a nawet grup przyjaciół, którzy odwiedzaja Majorkę w poszukiwaniu relaksu. Jest częścią gminy Santany, znana również pod nazwą Cala d’Hort.

CALA D’HORT O CALA D’OR? HISTORIA – DLACZEGO MIEJSCE PRZYPOMINA MAŁĄ IBIZĘ

W porównaniu z innymi ośrodkami turystycznymi na Majorce, Cala d’Or wydaje się trochę jakaś taka inna. Powód?

Cala d’Or tworzą tylko białe budynki. Bardzo białe. Błyszczące. Otoczone gęstym lasem sosnowym hotele, butiki, restauracje i domy Cala d’Or mają sześcienną formę. Niezwykła atrakcja, która czasami przypomina greckie wyspy, a częściowo młodszą siostrę Majorki, kolejną wyspę Balearów Ibizę.

Cala d’Or została założona w 1933 roku przez Pepa Costa, pochodzącego z Ibizy. Początkowo wybrano nazwę Cala d’Hort, która z biegiem lat zmieniła się do bardziej „międzynarodowej” Cala d’Or.

Architektoniczny pomysł Costy polegał na odtworzeniu czegoś w rodzaju małej Ibizy, by ożywić raczej luksusowe centrum turystyczne na Majorce, które miało stać się celem turystycznym, znanym dzisiaj.

Projekt, oczywiście udany, biorąc pod uwagę, że dziś Cala D’Or jest jednym z ulubionych miejsc dla tych, którzy wybierają się na Majorkę. Szykowne, raczej ciche miejsce zbudowane na jednej z najpiękniejszych zatok na wyspie.

Nasza opinia?

>Nie wyjeżdżaj na wakacje do Cala d’Or, jeśli chcesz doświadczyć istoty wyspy, najbardziej autentycznej Majorki i atmosfery panującej w wioskach rybackich.

>Absolutnie musisz udać się na wakacje do Cala d’Or, jeśli chcesz spędzić relaksujące wakacje.

PLAŻE CALA D’OR

Cala Ferra

Kompleks Cala d’Or zbudowany jest na obszarze obejmującym 5 zatoczek.

Cala d’Or: oprócz tego, że jest nazwą całego obszaru turystycznego, jest także główną plażą. Jest dość spora (około 100 metrów), a na początku plaży znajduje się wiele wygodnych hamaków i leżaków do wynajęcia, aby się tam dostać, sugerujemy ustawienie „Hotelu Cala d’Or” na nawigacji. To idealna plaża dla dzieci, która dzięki swojemu szczególnemu kształtowi jest bardzo bezpieczna.

Cala Esmeralda: znana również jako Calo des Corrals to najładniejsza z całego kurortu, mała zatoczka kilka metrów poniżej drogi. Nadal zachowuje coś dzikiego w sobie, pomimo otaczających ją hoteli.  Mimo to nawet zwolennik rustykalnych plaż musi przyznać, że chiringuito / bar z panoramicznym tarasem i basenem Cala Esmeralda to odrobina klasy samej w sobie!

Cala gran majorka z lotu ptaka
Cala Gran z lotu ptaka

Cala Gran: bardzo wąska, piaszczysta i kamienista plaża, chroniona przed wiatrem przez otaczające ją klify. Ciekawostka: to tutaj, mówi się, że w XIV wojska arabskie wylądowały rozpoczynając podbój wyspy.

Cala Ferrera: znana również jako Calò des Dones, nie różni się zbytnio od innych. Bardzo turystyczna, z płatnymi usługami, takimi jak parasole, leżaki, bar i kącik do masażu.

Cala Serena: ostatnia, ale nie najmniej ważna, Cala Serena to jedyna plaża w Cala d’Or, którą można uznać za „dziewiczą zatoczkę”. Oprócz tego osobliwością Cala Serena jest jego kształt, z wgłębieniem ziemi, które tworzy rodzaj Y.

CALA D’OR CENTRO: CO ZOBACZYĆ?

Eleganckie miejsce na pobyt, ale także strategiczny punkt, z którego łatwo dotrzeć do niektórych ciekawych miejsc na wyspie. Co jest do zobaczenia i co robić w Cala D’Or:

Es Fortì: twierdza wojskowa z XVIII wieku, uznana za dobro kultury i położona na Punta Citerea, na południe od Cala d’Or. Rodzaj symbolu miejscowości.

Il Trenino: turyści z Majorki, zwłaszcza dzieci, uwielbiają poruszać się tymi pociągami, które zabierają urlopowiczów z jednego miejsca do drugiego w okolicy. Tym bardziej, że Cala D’Hort jest jednym z najlepszych miejsc dla tych, którzy wybierają się na wakacje z całą rodziną.

Klasztor San Salvador: dla miłośników wędrówek i wycieczek, łatwa ścieżka zaczyna się w pobliżu Fellanitx i prowadzi na szczyt wzgórza, gdzie z opuszczonego klasztoru San Salvador można zrobić najlepsze zdjęcia panoramiczne Majorki!

Panorama z San Salvador zapiera dech w piersi! Do Klasztoru prowadzi ścieżka oraz droga, którą można wjechać samochodem.

Fiesta Santa Maria del Mar: jeśli znajdziesz się w Cala d’Or w pierwszej połowie sierpnia, wiedz, że jest to jeden z najważniejszych momentów tego miejsca. Podczas święta Santa Maria del Mar Cala d’Or ożywa wszelkimi rodzajami aktywności, od koncertów po targi gastronomiczne.

W pobliżu Cala D’Or zamiast tego można odwiedzić Park Narodowy Mondragò i plaże S’Amarador oraz Jaskinie Drago Porto Cristo – choć my wolimy Cuevas Hams (mniejsze kolejki, piękniejsze formy naciekowe).

JAK SIĘ DOSTAĆ DO CALA D’OR

Podróż komunikacją miejską do Cala D’Or jak to często bywa w kurortach wschodniej Majorki, nie należy do najłatwiejszej.

Z Palmy należy jechać pociągiem T3 ze stacji Intermodal do Manacor, a stamtąd autobusem 841B. Łącznie trwa to co najmniej dwie i pół godziny.

ŻYCIE NOCNE

Cala D’Or z pewnością nie jest znana z życia nocnego, jak to ma miejsce na przykład w Magaluf. Albo przynajmniej już nie.

Zastanów się, że większość barów to angielskie puby. W końcu Cala d’Or, powtarzam, to bardzo turystyczne miejsce. Więc jeśli oczekujesz tradycyjnych hiszpańskich tapas i lokalnych, domowych potraw… Cala D’Or może cię trochę zawieść!

Centrum Cala D’Or jest pełne restauracji, barów i pubów, w których można wypić drinka i posłuchać muzyki. Nie ma typowych dyskotek dla młodych ludzi, co dla wczasowiczów szukających spokoju jest ogromnym plusem.

Related Posts

Dodaj komentarz